nakładkiOperator koparko-ładowarki oraz minikoparki to pracownik budowlany, którego praca polega na obsłudze tychże maszyn. Aby móc podjąć pracę na niniejszym stanowisku, trzeba posiadać konkretne umiejętności oraz predyspozycje. Ponadto koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń wynikających z obejmowanego stanowiska. Niezbędne w tym celu będzie przeprowadzenie właściwych stanowisk szkoleniowych, aby każdy pracownik był świadom możliwych zagrożeń.
Ocena ryzyka
Operator koparki wykonuje prace naziemne zlecone przez kierownika budowy. W związku z pracą na otwartej przestrzeni, pracownik ten jest narażony na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Oczywiście operator koparki zdecydowaną większość czasu przebywa w kabinie operatora, nie mniej tylko ona stanowi jakąkolwiek ochronę przed deszczem, śniegiem, wysokimi lub ujemnymi temperaturami. Konieczność wychodzenia z kabiny w takich warunkach zwiększa prawdopodobieństwo złapania infekcji lub przeziębienia. Warto również podkreślić, że praca operatora koparki jest bardzo odpowiedzialna, co wiążę się z dodatkowym stresem. Ponadto wykonywane czynności są dość monotonne, co zwiększa możliwość dekoncentracji, a tym samym doprowadzenia do wypadku. Ponadto stres pracownika mogą pogłębiać nieustające hałasy wytwarzane przez maszyny budowlane. Metalowe gąsienice, po których porusza się koparka oraz minikoparka, mają bezpośredni styk z twardym gruntem, co powoduje nieprzyjemne i męczące wibracje oraz wyżej wspomniany hałas. Dlatego też pracodawcy powinni możliwie jak najbardziej wpłynąć na zwiększenie ergonomii pracy swoich operatorów. Pomocna w tym aspekcie będzie wymiana gąsienic na gumowe lub zakup nakładek gumowych, które znacznie zmniejszają i pochłaniają szkodliwe drgania i dźwięki (dostępne w https://entrack.pl/).
Zwiększanie świadomości pracowników
Do pozostałych zagrożeń związanych z pracą operatora koparki można zaliczyć niebezpieczne upadki i potknięcia, problemy z kręgosłupem wynikające z pracy siedzącej w wymuszonej pozycji ciała, a także niebezpieczeństwo przygnieceń przez koparkę lub inne maszyny budowlane. Na placach budów wciąż dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków, które spowodowane są w głównej mierze przez brak wyobraźni i lekkomyślność pracowników. Przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu wciąż jest na porządku dziennych, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu niż jeszcze kilka lat temu.
Jak zatem widać, zagrożeń na stanowisku operatora koparki jest naprawdę sporo, dlatego też tak ważne jest wdrożenie odpowiednich szkoleń, które mają na celu odpowiednio zapoznać pracownika z piastowanym przez niego miejscem pracy. Zwiększanie świadomości względem BHP i PPOŻ. również ma niebagatelne znaczenie. Dlatego też pracodawca powinien zatrudnić specjalistę ds. BHP nie tylko w celu przeprowadzenia prawnie uregulowanych szkoleń, ale również po to, aby regularnie kontrolował kwestie bezpieczeństwa na placu budowy.