Pozostawienie budynku bez ocieplanego dachu, może wiązać się z utratą nagromadzonego w nim ciepła. Dobrze wykonana termoizolacja, pozwala więc zminimalizować wydatki związane z dodatkowym ogrzewaniem czy klimatyzacją. Na rynku możesz znaleźć wiele technologii izolacyjnych, co najlepiej wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł.
Dostępne metody dociepleń
Na rynku najczęściej możesz spotkać się z takimi rozwiązaniami jak:
-
Styropian
Jedna z najpopularniejszych technik ocieplania dachów. Jej zalety to przede wszystkim: lekkość oraz stosunkowo niska cena. Dodatkowo, styropian nie wchłania wody i jest odporny na rozwój bakterii oraz grzybów. Jako minus tego rozwiązania możemy wskazać m.in: niską paroprzepuszczalność, co sprawia, że cała konstrukcja nie oddcyha. Styropian nie jest również wytrzymały na wysokie temperatury czy ogień.
-
Wełna mineralna
Jest to bardzo sprężysty materiał, dzięki czemu łatwiej możemy go rozłożyć na powierzchni dachu. Wełna mineralna najczęściej używana jest pomiędzy elementami dachu skośnego. Dodatkowo, jest lekka i tłumi hałasy. W porównaniu do styropianu, wełna to jednak droższe rozwiązanie. Minusem może być duże pylenie i długi czas montażu.
-
Polistyren ekstrudowany
Cechą tego materiału jest twardość. Bardzo dobrze przylega do stropów i nie pochłania wody. Przeznaczony do ocieplania dachów płaskich. Jego największą zaletą jest wysoki współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo, polistyren nie wchłania wody i nie kurczy się.
-
Pianka poliuretanowa
Materiał, który wykonywany jest bezpośrednio na budowie. Nanoszony jest za pomocą specjalnego sprzętu, dlatego też nie ma możliwości wykonania docieplania dachu pianką samemu. Piankę nanosimy poprzez natrysk. Podczas przygotowywania, wytwarzana jest specjalna piana (dzięki zmieszaniu poliolu i izocyjanianu). Więcej informacji na ten temat docieplania dachu pianką przeczytasz na stronie: https://www.prodartech.pl/dachy/
Jak wybrać rodzaj termoizolacji dachu?
Stojąc przed wyborem konkretnego materiału, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, od tego czym pokryty jest dach, jaki ma kształt, konstrukcję oraz liczby warstw. Warto przeanalizować kwestię finansową – w zależności od materiału ceny będą się różnić.