Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Ciepła woda bez Junkersa

W latach 80 i 90 spopularyzowane zostały zarówno w domach prywatnych jak też i blokach gazowe podgrzewacze wody użytkowej. W czasach, kiedy ceny gazu nie były tak zachwiane i niepewne jak dzisiaj rozwiązanie to było nie tylko ekonomiczne ale również wygodne.

Skąd taka popularność gazowych podgrzewaczy?

Na przełomie dekad 80 i 90 zdecydowanie podgrzewanie wody należało stricte do gazowych piecyków domowych. Wcześniej piece gazowe krajowej produkcji a po roku 90 zagraniczne piecyki z pizoelektrycznym odpalaniem popularnej marki Junkers zdobywały popularność jako alternatywa dla ciepła dostarczanego przez sieć ciepłowniczą w miastach.

Cena decyduje o popularności podgrzewaczy wody

Rosnące ceny mediów grzewczych, zarówno ogrzewania systemowego jak również i ciepła pochodzącego z systemów wody miejskiej zmotywowały wielu mieszkańców miast do rezygnacji z drogiego i wadliwego często rozwiązania jakim było ciepło systemowe. Sieci miejskie były zaniedbane a w sezonach zimowych – największego zapotrzebowania często zdarzały się wycieki i awarie sieci ciepłowniczych. Domowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej okazał się znakomitym rozwiązaniem – niezależne i tanie (dzięki nowoczesnym, ekonomicznym piecom gazowym) wygrywały na całej linii z instalacjami miejskimi.

Nowe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych – podgrzewacz oparty o piec C.O.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domów są piece centralnego ogrzewania. Współcześnie w Polsce ponad 70% gospodarstw domowych wykorzystuje piece węglowe do ogrzewania domów. Istniejące rozwiązania technologiczne pozwalają współcześnie na wykorzystanie istniejących pieców do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki odpowiednim zasobnikom woda ogrzewana podczas pracy pieca może być wykorzystana przez domowników w dowolnym momencie. Pojemności zasobników dobierane są w zależności od wielkości rodziny – najmniejsze 80 litrowe powinny wystarczyć na potrzeby małej rodziny 2+1.

Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

Stosowane przy piecach CO podgrzewacze wody to znakomity sposób na oszczędności. Ogrzana w piecu oraz przechowywana w zasobnikach woda współdzieli ciepło z instalacją grzewczą, która w sezonie zimowym pracuje najczęściej non stop.

Zasada działania podgrzewaczy ciepłej wody przypomina działanie bojlera, w którym grzałkę zastępuje wężownica z płynem przekazującym ciepło z pieca CO. Podgrzewacze ciepłej wody mogą również być wyposażone w dodatkowe grzałki elektryczne, które w przypadku zaistnienia potrzeby podwyższają temperaturę w zbiorniku z wodą użytkową.

Układ ciepłej wody wykorzystujący podgrzewacze ciepłej wody użytkowej pozwala na zredukowanie wykorzystania innych źródeł ciepłej wody (piecyki gazowe domowe, bojlery elektryczne, podgrzewacze elektryczne ciepłej wody) niemal do zera. Dodatkowe oszczędności może przynieść stosowanie w gospodarstwie domowym urządzeń AGD wykorzystujących ciepłą wodę użytkową (np. zmywarki) do zaoszczędzenia prądu i wody którą musiałyby podgrzać samodzielnie.

Zobacz więcej informacji na stronach:

 

 

Updated: 16 Wrzesień 2016 — 14:33
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme