Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Ciepło w domu za sprawa wentylacji? To możliwe!

Nie ulega wątpliwości, że największym kosztem, jaki obciąża każdego właściciela domu czy mieszkania jest koszt ogrzewania. Bez względu czy ogrzewanie jest z miejskiej sieci ciepłowniczej, kotła węglowego, gazowego, olejowego, czy ogrzewanie elektryczne, zawsze koszty te będą największe. Dlatego każdy, kto dąży do optymalizacji swoich kosztów utrzymania, chce je jak najbardziej zminimalizować inwestując w bardziej energooszczędne rozwiązania. Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania domu jest odzysk ciepła w systemie wentylacji. Dowiedz się w dalszej części na jakiej zasadzie działa odzyskiwanie ciepła.

Wentylacja, która zachowuje ciepło

Wentylacja sama w sobie nie jest w stanie nagrzać powietrza w domu. Do tego celu musi być mieszkanie wyposażone w odpowiedni system ogrzewania. Jednak wentylacja z odzyskiem ciepła jest w stanie w dużej mierze odzyskiwać wygenerowane ciepło, dzięki czemu na ogrzewanie będzie można zainwestować znacznie niej środków.

kanały wentylacyjne

Jak przebiega odzyskiwanie ciepła w wentylacji mechanicznej?

Aby możliwe było odzyskiwanie ciepła potrzebne jest zastosowanie wymiennika ciepła, czyli tzw. rekuperatora. Jest to centralny element wentylacji mechanicznej w domu. Rekuperator posiada system kanałów z ciepłym powietrzem, które jest wydalane z domu, oraz chłodnym, które jest doprowadzane z zewnątrz. Na skutek mieszania się powietrza odzyskuje się ciepło z nagrzanego powietrza i przekazywane jest świeżemu, chłodnemu powietrzu w celu jego wstępnego nagrzania. Dzięki temu wentylacja mechaniczna nie aplikuje do pomieszczeń zimnego powietrza, które szybko mogłoby wychłodzić mieszkanie. Nawiewane powietrze przejmuje energię cieplną, dlatego jego nawiew nie będzie powodował wychładzania się. Niesie to za sobą znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Co ciekawe rekuperatory mogą pracować z bardzo wysoką skutecznością nawet 95%. Aczkolwiek rozwiązania tańsze nie będą aż tak skuteczne i mogą zapewnić skuteczność odzysku na poziomie 70%.

rury do wentylacji

Gdzie można zainstalować rekuperację?

Rekuperację można zainstalować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. jednak, aby koszty inwestycyjne były jak najmniejsze, instalację systemu warto rozważyć przy budowie domu, lub jego generalnym remoncie. W przypadku dopasowania wentylacji mechanicznej w istniejącej zabudowie, może wystąpić szereg ograniczeń i utrudnień, co będzie wymagało dostosowania wielu elementów systemu do obecnej konstrukcji budynku, co tym samym wpłynie na wzrost kosztów.

WAŻNE!

Myśląc o odzysku ciepła dzięki poprzez zastosowanie rekuperatora trzeba mieć na uwadze ważna kwestię – otóż urządzenie do rekuperacji aby mogło działać sprawnie i bezawaryjnie musi być wyposażone w dobrej jakości wentylatory. Tutaj warto wziąć pod uwagę takie które są energooszczędne i przy tym wydajne. Papst to jedne z najczęściej stosowanych wentylatorów w rekuperatorach. Wentylatory marki papst montowane są wyłącznie w dobre jakości rekuperatorach. Więcej o marce papst i urządzeniach do rekuperacji dowiesz się tutaj: www.wentylatory-online.pl

 

 

Updated: 26 Wrzesień 2018 — 08:52
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme