Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Jaki wybrać wkład kominkowy?

Na samą myśl o kominku robi nam się ciepło. To niemal serce każdego domu jednorodzinnego. To tutaj spędzamy zimowe wieczory, a także to on ogrzewa nasz dom. Warto jednak zastanowić się nad wkładami kominkowymi. Jaki wybrać? Który będzie dla nas odpowiedni? Jednym z wiodących producentów jest firma kratki.pl, która znajduje się w Poznaniu.

Krótko o wkładzie kominkowym

To miejsce, w którym pali się ogień, jednocześnie dając nam ciepło. Bardzo ważne jest by wybrać odpowiedni wkład kominkowy. Istotny jest tutaj nie tylko wygląd estetyczny, ale i także rodzaj obudowy, materiały, z których zostanie wykonany, a także jego wielkość.

Dzielimy je ze względu na czas palenia:

  1. kategoria A – w której istotą jest walor estetyczny, dlatego nazywamy je wkładami dekoracyjnymi; wymagany czas palenia nie jest określony;
  2. kategoria B – to takie urządzenia, które palą się krócej niż 10 godzin;
  3. kategoria C – utrzymują żar minimalnie przez 10 godzin.

Dlatego też należy zastanowić się nad funkcja kominka. Czy będzie on rozpalany raczej okazjonalnie czy też ma palić się o wiele dłużej. Jeśli chcemy by nasz kominek ogrzewał cały dom należy postawić na kategorię C.

Rodzaje wkładów kominkowych

  1. Wkład tradycyjny – to najbardziej popularne wkłady, które występują w różnych wielkościach, kształtach oraz modelach. Pasują niemal do każdego wnętrza – zarówno do tego urządzonego w stylu rustykalnym, jak i do takiego, które zostało urządzone w stylu futurystycznym. Stosuje się je przeważnie do ogrzewania niewielkich powierzchni. Ich nadrzędnym celem jest dekoracja.
  2. Kasety kominkowe – to jedno z najprostszych możliwości, których zadaniem jest uzupełnienie wkładu tradycyjnego. Kaseta kominkowa jest bardzo sprawna, a także lepsza niż tradycyjne odpowiedniki ze względu na dodatkowy wymiennik ciepła, który znajduje się nad paleniskiem. Takie rozwiązanie umieszczane jest w środku wkładu tradycyjnego. Najczęściej stosowane jest podczas przebudowy starego kominka lub w sytuacjach, gdy likwidacja starego byłaby zbyt droga.
  3. Wkład z płaszczem wodnym – rośnie jego popularność ze względu na ekonomiczność podczas ogrzewania pomieszczeń, jednak jego instalacja jest dosyć kosztowna. Jeśli mamy zamiar zainstalować go w nieco starszym domu – wiąże się to z wieloma przeróbkami.

 

Zakup wkładu kominkowego to jedna z ważniejszych decyzji. Dlatego ważne jest, by prawidłowo dobrać go do naszych potrzeb i zwrócić uwagę na najlepsze firmy. Tak jak już wspominaliśmy, firma kratki.pl, Poznań czy Kraków – dostawa jest wszędzie!

Updated: 28 Listopad 2017 — 15:20
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme