Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Mechaniczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła

 

W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie ciepła pokrywającego straty ciepła przez przenikanie znacząco spadło. Ogromny wpływ miało na to zmiany w podejściu do technologii ocieplania budynków oraz nowe, bardziej szczelne materiały budowlane.

W celu zmniejszenia zużycia ciepła na wentylację opracowano urządzenia do odzysku ciepła z instalacji wentylacyjnych. Ich sprawność wynosi obecnie 50-60% a w niektórych instalacjach sięga nawet 70%.

Sposoby działania instalacji odzysku ciepłą w wentylacji domów jest oparty o następującą zasadę:

Zasysane przez wentylator zimne powietrze zewnętrzne doprowadzane jest do płytowego wymiennika ciepła gdzie podgrzewane jest na płytach ogrzanych uprzednio powietrzem wywiewanym z budynku. Zużycie ciepła na wentylację zmniejsza się w przypadku zastosowania tej metody nawet o połowę

Odzysk 50 % ciepła z wentylacji.

Ponieważ powietrze zewnętrzne lub napływające zimą może być podgrzane tylko do temperatury 10-12st C często stosowanym rozwiązaniem jest wsparcie rekuperatorów ciepła z wentylacji przy udziale dodatkowego dogrzewania. Taka nagrzewnica podłączana jest do domowej instalacji cieplnej poprzez oddzielną pompę obiegową.

Updated: 26 Styczeń 2016 — 22:46
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme