Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Nawilżacz powietrza do domu – czy potrzebny?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o nawilżaczach powietrza do domu, a temat corocznie nagłaśnia się w okolicy jesieni, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, co wiąże się z gwałtownym obniżeniem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wiele osób dało się już przekonać do konieczności nawilżania powietrza, jednak dla wielu kupowanie do tego celu specjalnego urządzenia stanowi zbędny wydatek. Która strona ma rację?nawilżacz powietrza do domu

Wilgotność powietrza – podstawowe informacje

Poziom nawilżenia powietrza zależy od wielu czynników. Optymalny wynosi 40-60% i do utrzymania wilgotności w tym zakresie powietrze „dąży”. Jeśli jest zbyt suche – a wysuszają je przede wszystkim wysokie temperatury, zarówno te, których źródłem są gorące kaloryfery, jak i letni okres suszy – pobiera wodę z czego może. A są to organizmy nasze i naszych zwierząt oraz znajdujące się w domu drewniane meble i podłogi, rośliny, a także leżące luzem owoce i warzywa. Powietrze może być też zbyt wilgotne i jeśli nie ma jak pozbyć się części wilgoci, tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Wpływ suchego powietrza na nasze zdrowie

Nawilżacz powietrza do domu jest przede wszystkim polecany ze względu na zdrowie. Suche powietrze może prowadzić do takich dolegliwości jak m.in.:

  • przesuszone, czerwone i piekące usta
  • suche plamy na skórze
  • przesuszenie błon śluzowych, głównie w nosie, powodujące problemy z oddychaniem
  • większe narażenie na infekcje dróg oddechowych
  • uczucie zmęczenia i osłabienie
  • bóle głowy

Dodatkowo przesuszone powietrze wpływa też na urodę, pogarszając stan włosów i często prowadząc do ich wypadania.

nawilżanie powietrza w domu

Metody nawilżania powietrza

Przeciwnicy inwestowania w profesjonalny nawilżacz powietrza do domu za główny argument podają możliwość nawilżania powietrza domowymi metodami, takimi jak:

  • suszenie w mieszkaniu prania
  • wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach
  • wieszanie na kaloryferach ceramicznych pojemników z wodą

Są to jednak metody, których skuteczność jest nieporównywalna z efektami możliwymi do osiągnięcia przez profesjonalny sprzęt. Domowe metody nie nawilżą powietrza trwale – w zależności od poziomu wilgotności powietrza mogą albo nawilżyć je nadmiernie, co jak wiadomo, nie jest korzystne, albo – w przypadku dużych przesuszeń – podnieść wilgotność o kilka procent, co i tak nie doprowadzi jej do optymalnego poziomu.

Przeciwnie sprzęty opracowane z myślą o nawilżaniu powietrza – ich mechanizm umożliwia bieżące określanie wilgotności powietrza i na podstawie tego podejmowanie odpowiednich działań. Kiedy powietrze jest właściwie nawilżone, wówczas urządzenia samoczynnie przerywają pracę – podejmują ją ponownie, jeśli poziom wilgotności spada. Oczywiście nie wszystkie obecne na rynku sprzęty pracują w ten sposób, ale warto poszukiwać właśnie takich, jeśli chcemy zainwestować w nawilżacz powietrza do mieszkania.

jaki nawilżacz powietrza do domu

Nawilżacz powietrza w domu – gdzie najbardziej potrzebny?

To, gdzie najlepiej umieścić nawilżacz powietrza w domu będzie zależało od tego, w którym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. Bardzo często nawilżacze trafiają do pokojów dziecięcych oraz sypialni. Jeśli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w całym mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia o parametrach umożliwiających efektywną pracę na powierzchni odpowiadającej metrażowi naszego domu. Sprawdzają się tu dobrze nawilżacze powietrza do domu firmy Venta, których modele są dostosowane do pracy na powierzchni np. 40m2 i 75m2. Sprzęt o takich możliwościach powinniśmy nabyć przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy w domu drewniane meble i podłogi.

Updated: 20 Grudzień 2016 — 09:11
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme