Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Rodzaje palenisk i obudów stosowanych w kominkach.

Na wystrój wnętrza ma wpływ nie tylko wygląd i rozmiar kominka. Kluczowym elementem jest także obudowa. Jaki model warto wybrać?

Domowe kominki a izolacja cieplna

Kominki w domu mogą prezentować się bardzo efektownie, a przy tym być niezwykle funkcjonalne. To od obudowy zależy to w jaki sposób emitowane będzie ciepło oraz czy po zagaszeniu paleniska będzie ono oddawane do otoczenia bądź zatrzymywane. W mniejszym salonie oraz domach, w których są małe dzieci sprawdzą się kominki z obudową izolacyjną. Materiały izolacyjne wysokotemperaturowe są produktami o małej przewodności termicznej i niskiej akumulacji ciepła. Wykorzystuje się je już na etapie projektowania. Materiał izolacyjny stosuje się pomiędzy ścianą i wkładem kominowym. Dzięki temu zminimalizowany zostaje przepływ ciepła. To zaleta dla właścicieli małych mieszkań, gdzie dodatkowe nagrzewanie jest niepożądane. Poza tym taki typ obudowy jest dodatkowym zabezpieczeniem dla dzieci.

palenisko kominka

W kominku miejscem, gdzie spala się paliwo – głównie drewno jest palenisko. Powinno być ono odpowiednio zabezpieczone

Kominki z akumulacją ciepła

Z kolei nowoczesne technologie akumulacje ciepła wykorzystuje się przede wszystkim w większych salonach. Poprawiają one wydajność pracy kominka. Ciepło jest bowiem oddawane nie tylko poprzez szybę, ale i rurę dymową i ściany wkładu. Utrata ciepła zostaje mocno ograniczona. Komfort cieplny jest zachowany przez wiele godzin. Główna zaletą tego rozwiązania stosowanych w chwili obecnej materiałów jest odporność na bardzo wysokie temperatury. Zastosowanie szamotowych płyt i kręgów ma wysokie zdolności akumulacyjne. Pozwala to na znaczną oszczędność pieniędzy, gdyż wnętrze jest nagrzane przez kilka godzin.
Więcej przykładów na stronie: http://kominki-ratajczak.pl

Updated: 18 Październik 2016 — 14:54
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme