Złącza przemysłowe okrągłe stanowią jedno z częściej stosowanych rozwiązań, za pomocą których możliwe jest połączenie ze sobą różnych obwodów. Ich zadaniem jest przenoszenie dużych obciążeń, przez co wymagania stawiane ich jakości są wysokie. Czym są przemysłowe złącza okrągłe i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Czym są złącza przemysłowe?
Złącza przemysłowe stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, wszędzie tam, gdzie niezbędne jest trwałe i bezpieczne połączenie różnych obwodów. Złącza mogą różnić się od siebie wielkością, liczbą pionów czy możliwym dopuszczalnym obciążeniem. Zaletą złączy przemysłowych jest wodoszczelność i pyłoszczelność, dzięki czemu zapewnione jest najwyższe bezpieczeństwo przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Warunki w jakich pracują złącza, wymuszają na producentach projektowanie odpornej na uszkodzenia mechaniczne obudowy.
Złącza przemysłowe okrągłe
Popularnym rozwiązaniem stosowanym do łączenia obwodów są złącza przemysłowe okrągłe. Ten rodzaj złączy znajduje swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, w lotnictwie czy farmaceutyce. Elementy te stosowane są w budowie urządzeń pomiarowo-kontrolnych oraz w sprzętach sterujących. Duża wytrzymałość prądowa oraz odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jakimi charakteryzują się złącza przemysłowe okrągłe, sprawiają, że elementy te są chętnie wykorzystywane również w innych gałęziach przemysłu. Stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpiecznego połączenia. Więcej o złączach przemysłowych okrągłych dowiesz się na https://www.ex-con.pl/zlacza-przemyslowe/.
Rodzaje złączy okrągłych
Złącza przemysłowe okrągłe dzielą się na kilka rodzajów, wśród nich znajdziemy:
- złącza CPC (Circular Plastic Connector),
- złącza CMC (Circular Metal-Shell Connector).
Wspomniane złącza przemysłowe okrągłe występują w różnych rozmiarach oraz w zróżnicowanej liczbie połączeń styków i ich konfiguracji. Producent umożliwia łączenie styków prądowych oraz sygnałowych w jednym złączu, dzięki czemu całe połączenie zyskuje na uniwersalności. Styki złączy wykonywane są z miedzi, a ich powierzchnia pokrywana jest cienką warstwą cyny lub złota.