Uszczelki fibrowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są ze specjalnej fibry technicznej. Materiał ten posiada wiele cennych właściwości, dlatego też tak powszechnie są stosowane. Czym jest fibra techniczna i jakie jest jej zastosowanie? O tym w niniejszym materiale.
Czym jest fibra techniczna?
Ten rodzaj fibry powstaje na skutek sprasowania papieru bawełnianego bądź celulozy, który nasącza się chlorkiem cynku. Tak powstałe tworzywo ma doskonałe właściwości uszczelniające – jest odporne na działanie wody, gazów technicznych, substancji naftowych.
Uszczelki o szerokim zastosowaniu
Z tego względu uszczelki fibrowe wykorzystywane są do uszczelniania armatury wodociągowej, gazowej, a także do uszczelniania połączeń przewodów olejowych i benzynowych (nie wchłania tych substancji). Ponadto znajdują zastosowanie w budownictwie maszyn. Warto również wiedzieć, że fibra posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne. Nie straszne jej zginanie, wycinanie ani obróbka plastyczna. Wykazuje także odporność na działanie zimnej wody, tłuszczów, a nawet ścieranie. Pęcznieją podczas kontaktu z wodą, stąd ich świetne właściwości uszczelniające (dlatego też często ten rodzaj uszczelek stosuje się w instalacjach WOD-KAN, grzejnikach oraz wodomierzach).
Uszczelki gumowe, kryngielitowe
Na rynku dostępnych jest wiele modeli uszczelek – począwszy od omówionych fibrowych, po gumowe, kryngielitowe. Aby wybrać najlepszą do swoich potrzeb, warto skorzystać z produktów producenta działającego od wielu lat w branży, jak np. Zakład Produkcyjno Handlowy ADMET. Tamtejsi fachowcy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą dobrać odpowiedni produkt.