Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Kształtki do rur PE – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Montaż instalacji PE nie jest już wyzwaniem! Nowoczesne rury z tworzyw sztucznych są coraz bardziej popularne. Dowiedz się jak wybrać odpowiednie elementy potrzebne do montażu, w tym kształtki do rur PE.

Instalacje PE – zalety

Instalacje tego typu powstają z polietylenu. Jest to materiał odporny na działanie wszelkiego rodzaju substancji chemicznych. Rury oraz kształtki do rur PE są lekkie i nie wprowadzają do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Instalacje PE są niezwykle wytrzymałe na uderzenia oraz nie ulegają korozji. Polietylen jest także bardzo elastyczny, a jego cena jest niższa w porównaniu z innymi tworzywami. Instalacje PE są także szybsze w montażu, a co najważniejsze nie wpływają na smak i zapach wody. Dzięki gładkiemu wnętrzu rur zapobiega się zbieraniu osadów i ich zatykaniu.

Montaż instalacji PE

Polietylen jest materiałem łatwym do obróbki mechanicznej, więc rury można łatwo docinać według aktualnej potrzeby. Jedną z zalet instalacji PE jest łatwe i szybkie wykonywanie połączeń między rurami. Montaż różni się w zależności od metody łączenia rur wyróżniamy:  zgrzewanie doczołowe i złączkami elektrooporowymi oraz łączenie za pomocą złączników skręcanych. Pierwszą techniką łączenia rur polietylenowych jest zgrzewanie doczołowe. Polega ono na uplastycznieniu końcówek łączonych elementów, poprzez rozgrzanie i połączenie przez ściśnięcie ich razem. Nie wymaga użycia kształtki do rur PE. Stosowana jest raczej do rur o dużych średnicach. Metoda ta pozwala na uzyskanie jednolitych złączy pomiędzy rurami. Zgrzewanie elektrooporowe wymaga użycia specjalnych kształtek  elektrooporowych PE,  posiadających uwzględnione w swojej strukturze elementy grzewcze. Technika ta polega na umieszczeniu rury i kształtki do rur PE w odpowiednio stabilny sposób za pomocą zacisków montażowych, a następnie na stopieniu kształtki z rurą poprzez przekazywany do niej prąd. Przed takim procesem rury polietylenowe muszą przejść odpowiedni proces przygotowawczy. Po zakończonym zgrzewaniu muszą, także ulec ochłodzeniu. Ostatnim typem metody połączenia jest łączenie za pomocą złączników skręcanych, czyli kształtek zaciskowych.. Za pomocą kształtek zaciskowych łączymy rury poprzez odpowiednie wkręcenie gwintu. Metoda wykorzystująca złączki i kształtki z polietylenu, czasem wymaga zastosowania jakiś dodatkowych form izolacji na przykład taśmy izolacyjnej. 

Warto również odwiedzić stronę https://www.agru-frank.pl

Updated: 20 Lipiec 2021 — 08:16
Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme