Budownictwo to szeroka gałąź gospodarki, która korzysta z szeregu urządzeń i technologii. W tym artykule zostaną one przedstawione i skrótowo opisane. Budynki można rozpatrywać pod wieloma kątami, można oceniać ich funkcjonalność, przydatność do pełnienia określonej funkcji, reprezentatywność i wiele innych cech. Jednak za tym wszystkim kryją się systemy i urządzenia, które tak naprawdę w ogóle umożliwiają użytkowania obiektów i nieruchomości. Zapraszamy.
Systemy bezpieczeństwa
Każdy budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek użyteczności publicznej czy inny obiekt przeznaczony do przebywania ludzi musi być odpowiednio zabezpieczony. Zabezpieczenia te polegają na ograniczaniu skutków pożaru, ale także umożliwienie ewakuacji ludzi podczas zagrożenia. Dlatego możemy wspomnieć ogólnie o systemach ochrony przeciwpożarowej, do której zaliczymy wszelkiego rodzaju:
- systemy tryskaczowe,
- systemy alarmowe,
- systemy oddymiające,
- systemy oświetlenia awaryjnego,
- czujniki dymu i gazu,
- wiele innych.
Przepisy jasno określają w jakie systemu musi być zaopatrzony obiekt danej kategorii, aby mógł być dopuszczony do użytkowania.
Systemy ogrzewania
Budynek w zależności od rozmiarów, technologii budowy i innych warunków może posiadać inne urządzenia odpowiadające za ogrzewanie w zimowym okresie, w celu utrzymania odpowiedniej temperatury powietrza wewnątrz. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w naszym kraju są wciąż kotły na paliwa stałe, zwykle węglowe, które rozprowadzają ciepło, mogą też odpowiadać za podgrzewanie wody użytkowej. Nowoczesne i ekologiczne budownictwo może korzystać jednak z innych rozwiązań jak pompy ciepła, które odzyskują energię odnawialną z ziemi, wody lub powietrza.
Systemy wentylacji
Wentylacja budynku to element, bez którego ten nie może funkcjonować. Pierwotnie budynki posiadały wentylowanie mechaniczne, grawitacyjne, obecnie jednak w budynkach stosuje się mechaniczne wentylacje, które są wydajniejsze i pozwalają utrzymywać bardziej przyjazne dla użytkowników warunki. Systemy wentylacji mechanicznej mogą być połączone z odzyskiem ciepła, dzięki czemu budynek znacznie zmniejsza swoje zapotrzebowanie na ogrzewanie, co prowadzi do oszczędności ekonomicznych, ale także staje się bardziej ekologiczny.
Wentylacja w budynkach to nie tylko wymiana powietrza, ale także udział w szeregu procesów przemysłowych jak suszenie, chłodzenie, napowietrzanie, rozrzedzanie i wiele innych. Więcej o zastosowaniu wentylatorów przemysłowych przeczytasz na stronie Luftberg.
Tworząc system wentylacji trzeba pamiętać również o takich elementach konstrukcyjnych ważna jest wyrzutnia wentylacyjna (ścienna) oraz zastosowane kształtki wentylacyjne (prostokątne bądź okrągłe – w zależności od przekroju). Sprawdź jaka powinna być montowana wyrzutnia wentylacyjna i jakie stosowane kształtki na stronie Thermo.
Instalacje elektryczne
Elektryka w budynku to nie tylko rozmieszczenie kabli. To także wyposażenie w szereg urządzeń, które powinny dbać o odpowiednie i bezpieczne użytkowanie sieci elektrycznej. Mowa między innymi o rozdzielnicach elektrycznych, gniazdach i łącznikach, zabezpieczenia i uziemienia, ograniczniki przepięć, wyłączniki różnicoprądowe i nadmiaroprądowe i inne. Sprawna instalacja elektryczna to podstawa funkcjonowania budynku, w którym muszą funkcjonować różne sprzęty elektryczne, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa, wentylatory i inne urządzenia, konieczne do prowadzenia określonej działalności w budynku.
Najnowsze komentarze