Podobnie jak inne rodzaje zaworów, tak samo zawory elektromagnetyczne stosuje się w celu regulowania przepływu mediów przez instalacje różnego rodzaju. Co zatem wyróżnia zawory elektromagnetyczne od innych sprzętów tego typu? Przede wszystkim sposób działania.
Jak działają zawory elektromagnetyczne?
Jeśli chodzi o zawory elektromagnetyczne, to ich funkcjonowanie nie jest szczególnie skomplikowane – opiera się ono na działaniu cewki elektromagnetycznej, czyli mechanizmie, który znany jest każdemu, kto miał do czynienia z fizyką na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. O co dokładnie chodzi w jego funkcjonowaniu?
Aby to w pełni zrozumieć, należy wyobrazić sobie, jak skonstruowany jest taki zawór. W przypadku małych zaworów (tzw. zawory elektromagnetyczne bezpośredniego sterowania) mamy korpus oraz gniazdo, którego uszczelnienie znajduje się bezpośrednio na rdzeniu elektromagnetycznym (sam rdzeń zaś jest umieszczony wraz ze sprężyną w taki sposób, by odkształcała go ona w przypadku odcięcia prądu). W takim przypadku po doprowadzeniu impulsu elektrycznego do cewki, rdzeń poprzez pokonanie oporu sprężyny zostanie w tę cewkę wciągnięty (tutaj właśnie zastosowanie znajdują wspomniane zasady fizyki). Tym samym, uszczelnienie gniazda zostaje od niego odciągnięte – zawór elektromagnetyczny jest otwarty. W przypadku gdy zasilanie zostanie odłączone, cewka „wypuszcza” rdzeń wraz z uszczelnieniem gniazda, a wspomniana sprężyna poprzez odpowiedni odciąg sprawia, ze wracają one do pierwotnej pozycji, co pozwala na ponowne zamknięcie zaworu.
Elektromagnetyczne zawory z serwowspomaganiem
Nieco inaczej się sprawy mają jeśli chodzi o zawory elektromagnetyczne z serwowspomaganiem. Tego typu mechanizmy są wykorzystywane zwłaszcza w przypadku zaworów o większej średnicy. Dzięki ich odpowiedniej budowie udaje się bowiem ominąć problem niedostatecznej mocy cewki elektromagnetycznej, która nie zawsze zdolna jest do tego, by uruchomić cały mechanizm. W takich zaworach elektromagnetycznych wykorzystuje się różnicę ciśnień w danym zaworze, co pozwala na wywołanie odpowiednio dużej siły, która pozwala na otwarcie takiego zaworu. W przeciwnym razie, z powodu oczywistych problemów zarówno konstrukcyjnych jak i energetycznych, cewka nie byłaby w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą siłą nacisku, jaka konieczna jest do uruchomienia zaworów o dużych średnicach. Poza tym, zasada jest taka sama a zatem do otwarcia zaworu konieczne jest doprowadzenie impulsu elektrycznego do całej konstrukcji, celem wytworzenia przez cewkę pola elektromagnetycznego. Same zawory elektromagnetyczne są stosowane niemal w każdej gałęzi przemysłu. Wszystko dzięki prostemu działaniu, niewysokich kosztach funkcjonowania oraz łatwej instalacji.