Poszczególne systemy solarnego podgrzewania ciepłej wody posiadają różne rozwiązania poprawiające ich funkcjonalność, sprawność cieplną czy ułatwiające ich serwis. Jednym z często stosowanych elementów przy podgrzewaczach solarnych jest podwójna wężownica.
Podwójna wężownica w podgrzewaczu solarnym to więcej możliwości
Możliwość stosowania 2 wężownic w zasobnikach ciepłej wody daje nam możliwość wspierania domowej instalacji grzewczej. Szczególnie przydaje się to przy dużych kolektorach o wysokiej sprawności, których energia zgromadzona w ciepłe dni może nawet całkowicie zastąpić konwencjonalne ogrzewanie.
Podwójny obieg wężownicy nagrzewającej wodę użytkową pozwala na jej efektywne nagrzanie w stosunkowo krótkim czasie do wyższej temperatury. W porównaniu do systemów posiadających pojedynczy obieg wężownicy gdzie do nagrzania wody do odpowiedniej temperatury wymagane będzie więcej czasu, tak w przypadku podwójnej nagrzewnicy mniej wody nagrzeje się do większej temperatury w krótszym czasie.
Podgrzewacze solarne wyposażone w podwójną wężownicę kombinowaną
Istnieją również instalacje z podgrzewaczami solarnymi posiadające nie tylko podwójne wężownice ogrzewające wodę użytkową, ale również wspierające czy nawet zastępujące w ciągu dnia ogrzewanie konwencjonalne. Stosowane są tutaj odpowiednie zasobniki ciepłej wody z kombinowanymi wężownicami – ogrzewające 2 płaszcze wodne odpowiedzialne za dostarczanie wody do ogrzewania domu, oraz do użytku w kranie.
Zobacz więcej informacji na stronie.
Do przygotowania odpowiedniej instalacji grzewczej ważny jest dobór odpowiednich kolektorów słonecznych. Aby można było korzystać z instalacji również w zimowe dni całe instalacje solarne wyposaża się w układ łączący w sobie glikol jako substancję przejmującą część ciepła z otoczenia i przekazuje ją do właściwych rur prowadzących do zasobników wody podgrzewających wodę do użytku domowego.
Istnieją 2 podstawowe typy kolektorów solarnych:
- Rurowe
- Panelowe
Z zewnątrz oba produkty różnią się znacząco. Zaletą podgrzewaczy solarnych rurowych będzie ich uniwersalność. Szklana konstrukcja rury pozwala na swobodny dostęp światła słonecznego o każdej porze dnia. Próżnia panująca w kolektorze solarnym rurowym nie pozwala na wyziębianie się glikolu, który nagrzany promieniami słońca przekazuje ciepło dalej do instalacji. Również montaż podgrzewaczy solarnych opartych o panele rurkowe jest łatwiejszy, gdyż odbywa się na z poszczególnych elementów na dachy czy w innymi miejscu. Również wymiana uszkodzonego ogrzewacza nie wymaga stosowania podnośnika – poszczególne elementy można rozmontować na dachu. Panele solarne wymienia się w całości.