Nasz kraj nie od dzisiaj zmaga się z poważnym kryzysem finansowym. Jak można się bez najmniejszego trudu domyśleć, jego logicznym następstwem są uszczuplone kieszenie inwestorów, przedsiębiorców i klientów. Na szczęście, na pomoc wychodzi nam Unia Europejska i proponuje dobrodusznie dotacje do pomp ciepła.
Dofinansowanie ekologicznych źródeł ciepła
Około dwunastu tysięcy dziewięciuset złotych powinno w zupełności wystarczyć na pokrycie kosztów budowy domowego systemu stabilizacji temperatury. Pompy ciepła znacznie podrożały około dziesięciu lat temu, co wiązało się z kryzysem w innej części świata. Kwoty jakie szacunkowo można określić na 20 tys. złotych dla podstawowej instalacji grzewczej opartej o wykorzystanie rekuperatorów czy studni wody do użytku grzewczego (przy temperaturze nie spadającej znacznie poniżej 0 st. C).
Ważnym elementem spójnej polityki ekologicznej w krajach europejskich jest wspólne dbanie o ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Dzięki dofinansowaniom i coraz popularniejszym wymianom starych systemów ogrzewania (odpowiedzialnych za tzw. niską emisję, która w dużej mierze odpowiada za zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach w bezwietrzne dni sezonu grzewczego) na nowoczesne systemy oparte o ekologiczne źródła ciepła z energii odnawialnej – z ciepła ziemi, oraz kolektorów słonecznych
Technologie pomp ciepła
Ponadto technologia pomp znacznie się zmieniła i rozwinęła, co w dużym stopniu spowodowało wzrost cen produkcji tych systemów. Ponadto wprowadzono normy budowlane, a i one nie ułatwiają sytuacji tym, którzy są zainteresowani zbudowaniem pomp cieplnych dla swoich skromnych czterech ścian.
Nie należy jednak się dłużej tym wszystkim przejmować, ponieważ, jak już wcześniej wspomniałem, państwo zaoferowało nam dotacje do pomp ciepła. Taki gest ze strony rządu w znacznym stopniu pomoże nam w budowie wymarzonego domu jednorodzinnego.