Na wystrój wnętrza ma wpływ nie tylko wygląd i rozmiar kominka. Kluczowym elementem jest także obudowa. Jaki model warto wybrać?
Domowe kominki a izolacja cieplna
Kominki w domu mogą prezentować się bardzo efektownie, a przy tym być niezwykle funkcjonalne. To od obudowy zależy to w jaki sposób emitowane będzie ciepło oraz czy po zagaszeniu paleniska będzie ono oddawane do otoczenia bądź zatrzymywane. W mniejszym salonie oraz domach, w których są małe dzieci sprawdzą się kominki z obudową izolacyjną. Materiały izolacyjne wysokotemperaturowe są produktami o małej przewodności termicznej i niskiej akumulacji ciepła. Wykorzystuje się je już na etapie projektowania. Materiał izolacyjny stosuje się pomiędzy ścianą i wkładem kominowym. Dzięki temu zminimalizowany zostaje przepływ ciepła. To zaleta dla właścicieli małych mieszkań, gdzie dodatkowe nagrzewanie jest niepożądane. Poza tym taki typ obudowy jest dodatkowym zabezpieczeniem dla dzieci.
Kominki z akumulacją ciepła
Z kolei nowoczesne technologie akumulacje ciepła wykorzystuje się przede wszystkim w większych salonach. Poprawiają one wydajność pracy kominka. Ciepło jest bowiem oddawane nie tylko poprzez szybę, ale i rurę dymową i ściany wkładu. Utrata ciepła zostaje mocno ograniczona. Komfort cieplny jest zachowany przez wiele godzin. Główna zaletą tego rozwiązania stosowanych w chwili obecnej materiałów jest odporność na bardzo wysokie temperatury. Zastosowanie szamotowych płyt i kręgów ma wysokie zdolności akumulacyjne. Pozwala to na znaczną oszczędność pieniędzy, gdyż wnętrze jest nagrzane przez kilka godzin.
Więcej przykładów na stronie: http://kominki-ratajczak.pl