Ciepło w domu

Blog informacyjny o instalacjach ogrzewania domu. Podajemy przykłady instalacji grzewczych, przepisy i normy budowlane.

Jak uzyskać więcej ciepła w domu zimą

Istnieje wiele metod na to aby w domu podczas chłodnych, zimowych dni było cieplej. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz nowocześniejszych, bardziej wydajnych i oszczędnych urządzeń, kotłów, instalacji, które odpowiedzialne są za utrzymanie komfortowej temperatury powietrza w domach. Czasami ciężko połapać się w dostępnych możliwościach, określić co się bardziej opłaca i jakiego rodzaju ogrzewanie w domu zastosować.

ogrzewanie w domu

Naszym zdaniem najlepiej wybrać rozwiązanie:

  • proste,
  • skuteczne w działaniu,
  • oszczędne,
  • nowoczesne.

Połączenie tych cech charakteryzujących instalację w domu będzie gwarantem sprawnego działania i wysokiej skuteczności. Tak naprawdę temat czym ogrzewać mieszkanie i jakimi urządzeniami to kolejny etap decyzyjny. W tym artykule skupimy się na tym, co zrobić, aby urządzenia grzewcze pracowały rzadziej, mniej intensywnie, a tym samym ich eksploatacja i ogrzewanie domu kosztowały znacznie mniej niż dotychczas.

Nie oddawaj już uzyskanego ciepła w domu!

kotły i ogrzewanie w domu

Fot: Biznesowy Katalog zdjęć e-ciuszek pixabay

Co się kryje za tym stwierdzeniem? Sprawa jest dość prosta. Aby w domu było ciepło, trzeba nagrzać powietrze spalając paliwo stałe lub płynne, lub używając do tego energii elektrycznej. problem w tym, że wentylacja wymaga odprowadzenia zużytego powietrza na zewnątrz i wprowadzenia do mieszkania nowego, świeżego, ale i zimnego powietrza, które musi zostać ogrzane. I tak toczy się cyrkulacja cały czas. Ciepło ucieka z domu, a urządzenia grzewcze mają co robić. A dlaczego by nie wykorzystać ciepła ponownie?

Jak odzyskać ciepło w domu?

Istnieją różne systemy odzyskiwania ciepła zwanych rekuperacją. Urządzenie, które bezpośrednio ma za zadanie wykorzystać ciepło ze zużytego powietrza, temu świeżemu i zimnemu nazywa się wymiennikiem ciepła i jest sercem systemu rekuperacji w domowych wentylacjach. Zasada jest bardzo prosta:

  1. ogrzewasz powietrze w domu,
  2. wydalasz zużyte powietrze,
  3. zabierasz ciepło zużytego powietrza ogrzewając zimne, świeże powietrze,
  4. wpuszczasz do mieszkania świeże, ogrzane powietrze.

Co daje takie działanie systemu? Koszty ogrzewania znacznie maleją. Wpuszczając do mieszkania powietrze ogrzane nie wymagamy tak intensywnego ogrzewania, a co za tym idzie redukujemy zużycie paliwa: węgla, gazu, brykietu, drewna, prądu itp. Stopień odzysku ciepła jest różny i zależny jest od skuteczności i technologii samego wymiennika. W instalacjach wentylacji z rekuperacją skuteczność ta wynosi od 50 do ponad 100%. Skuteczność na poziomie ponad 100% uzyskuje się w tych wymiennikach, które oprócz samego ciepła, wykorzystują także wilgoć, w której skumulowane jest ciepło, by przekazać tę energię powietrzu nowemu. Warto pamiętać, że oszczędności płynące z zastosowania wentylacji z rekuperacją, to tylko początek. System taki daje dużo więcej korzyści, w tym zdrowotnych, które powinny mieć duże znaczenie dla mieszkańców.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wentylacji z rekuperacją? Odwiedź stronę: http://www.eco-vent.eu/rekuperacja-wentylacja-mechaniczna-slask

Ciepło w domu © 2016 Frontier Theme